30.09: OTWARCIE PROJEKTU PRĄD MYŚLI I RZEKA KSIĄŻEK

W piątek 30 września, w księgarni Tajne Komplety przy ul. Przejście Garncarskie 2 będzie miała miejsce inauguracja międzynarodowych spotkań „Prąd myśli i rzeka książek. Literacka podróż wzdłuż Odry”. Organizator imprezy, Fundacja Sztuki Nadrenii Północnej-Westfalii, już po raz drugi wysyła poetów z trzech krajów w podróż literacką w ramach projektu „Oder-Rhein“. Poszczególne wydarzenia poprzedzi konferencja prasowa, na którą szczególnie gorąco zapraszamy przedstawicieli mediów. Współorganizatorami wrocławskiej części wydarzeń są Miasto Wrocław oraz Fundacja Na Rzecz Kultury i Edukacji im. Tymoteusza Karpowicza.

Do tegorocznej podróży zaproszeni zostali poeci i poetki z Niemiec (Esther Kinsky, Marion Poschmann, Norbert Scheuer), z Polski (Julia Fiedorczuk, Adam Wiedemann, Dariusz Sośnicki) oraz z Holandii (Hélene Gelens, René Huigen, Willem van Toorn). Podróż prowadzi z Wrocławia przez Słubice do Szczecina. W piątek tę wyprawę zainaugurują warsztaty z tłumaczami, zorganizowane we współpracy z księgarnią Tajne Komplety i Miastem Wrocław.

O godz. 14.30 w księgarni Tajne Komplety odbędzie się oficjalna konferencja prasowa z udziałem Pani Reginy Wyrwoll, Sekretarz Generalnej Fundacji Sztuki Nadrenii Północnej-Westfalii, Jarosława Brody, Dyrektora Wydziału Kultury Urzędu Miejskiego Wrocławia oraz Julii Fiedorczuk, uczestniczki nadodrzańskiej wyprawy, poetki i pisarki. Konferencję poprowadzi Jacek Bierut (Fundacja na Rzecz Kultury i Edukacji im. Tymoteusza Karpowicza).

Tego samego wieczoru w Galerii Entropia (ul. Rzeźnicza 4) odbędzie się otwarcie wystawy nadodrzańskich zdjęć André Köhlera, który towarzyszył autorom podczas pierwszej wyprawy w 2004 r. (wystawa potrwa do 21.10); natomiast na spotkanie z niderlandzkimi, niemieckimi i polskimi poetami zapraszamy w sobotę o godz. 19.00 do księgarni Tajne Komplety (Przejście Garncarskie 2; prowadzi Jacek Bierut)). Wstęp na wszystkie wydarzenia wolny!

LITERACKA PODRÓŻ WZDŁUŻ ODRY: START W TAJNYCH KOMPLETACH

Zapraszamy wszystkich czytelników na polsko-niemiecko-niderlandzki wieczór literacki, który odbędzie się
1 października o godz. 19.00. Spotkanie z poetami i poetkami z Polski (Julia Fiedorczuk, Adam Wiedemann, Dariusz Sośnicki), Niemiec (Esther Kinsky, Marion Poschmann, Norbert Scheuer) i Holandii (Hélene Gelens, René Huigen, Willem van Toorn) poprowadzi Jacek Bierut.

Literacka podróż wzdłuż Odry prowadzi z Wrocławia przez Słubice (spotkanie z poetami 3.10 w Słubickim Miejskim Ośrodku Kultury) aż do Szczecina (spotkanie 5.10. w Zamku Książąt Pomorskich poprowadzi Inga Iwasiów), a jej organizator, Fundacja Sztuki Nadrenii Północnej-Westfalii, zabiera na pokład poetów, tłumaczy i czytelników, czyli wszystkich, którzy pozwolą się porwać prądowi myśli i rzece książek. Zapraszamy serdecznie!

Z kolei w piątek 30.09 w Galerii Entropia we Wrocławiu można będzie obejrzeć wystawę prac fotografa André Köhlera, który towarzyszył autorom podczas pierwszej wyprawy w 2004 r. Artystyczna dokumentacja jego autorstwa pokazuje, jak zmieniały się krajobrazy brzegów rzek granicznych Odry i Renu. Wstęp wolny.

Tajne Komplety, Przejście Garncarskie 2, trzeba zobaczyć.