Wrocław
21-23 X 2004

"Powieść służy wprowadzeniu w trans, opowiadanie - oświeceniu. (...) Kto wie, czy cała literatura nie zaczęła się od jakiegoś praopowiadania - jednowątkowej mitologicznej narracji, fantastycznej baśni albo po prostu opowieści o tym, co wydarzyło się przedwczoraj sąsiadowi. (...) Dla czytelnika dobre opowiadanie może być błogosławionym przeżyciem. Potrafi na zawsze zmienić perspektywę, zadziwić, poruszyć serce, rozśmieszyć.(...)

Nasze postrzeganie rzeczywistości rozbiło się i sfragmentaryzowało; przestymulowani, szybko zaczynamy się nudzić. Percepcyjnie być może jesteśmy podobni dziś do owadów - widzimy wszystko w małych kawałkach, w puzzlach i tylko nieliczni mają odwagę i czas, żeby próbować złożyć to w całość."

Olga Tokarczuk

Pod koniec października zawitają do Wrocławia młodzi i starsi mistrzowie krótkiej prozy. Oprócz dobrze znanych polskich autorów, takich jak Paweł Huelle, Natasza Goerke, Zbigniew Kruszyński czy Olga Tokarczuk, będziemy gościć pisarzy zagranicznych: Claire Keegan (Irlandia), Zorana Fericia (Chorwacja) i Rashida Novaire (Holandia), mających na swoim koncie debiutanckie zbiory opowiadań, a także Colette Nys-Mazure (Belgia), Jurija Wynnyczuka (Ukraina), Tanję Dueckers (Niemcy) i Georgi Gospodinowa (Bułgaria), twórców bardziej doświadczonych w pisaniu krótkich historii. W czwartek przed południem poznamy głównego laureata konkursu na przekład i zdobywcę stypendium Rektora oraz zwycięzców konkursu na poszczególnych filologiach. Poza tym odbędą się dyskusje z udziałem krytyków, literaturoznawców, tłumaczy i kulturoznawców poświęcone 'opowieści'. Wszystko to będzie miało miejsce w Auli Leopoldinum (gmach główny UWr.) i Sali Nehringa (filologia polska). Z pisarzami i ich opowieściami będziemy spotykać się w czwartkowy (21.X) i piątkowy (22.X) wieczór w sali Teatru Polskiego na Dworcu Świebodzkim.

W piątek 22.X. o godz. 11.30 będzie okazja, aby już w nieco mniejszym gronie i spokojnej atmosferze biblioteki niderlandystycznej porozmawiać o opowiadaniach, pisaniu i Amsterdamie z młodym pisarzem niderlandzkim Rashidem Novaire, który do Wrocławia przybędzie prosto z... Chin.

Szczegółowe informacje na stronie: www.republika.pl/festiwal_opowiadania, plakatach i programach festiwalowych.

Wstęp na wszystkie spotkania wolny.

Do zobaczenia na Festiwalu!

Urszula Topolska, Biuro Festiwalu,

Biuro Festiwalu: e-mail: festival.short.story@uni.wroc.pl


RASHID NOVAIRE

Krótka kariera pisarska Rashida Novaire wyróżnia się pod względem ilości przyznanych nagród i nominacji. Za swą pierwszą powieść Maisroest (2003) młody pisarz był m.in. nominowany do Libris Literatuurprijs, jednej z prestiżowych nagród literackich w Holandii, W swoim raporcie jury napisało: "Maisroest jest ambitną powieścią o zakończonych niepowodzeniem ambicjach. Tam gdzie główny bohater ponosi klęskę, Novaire odnosi sukces".

Rasid Novaire urodził się w Amsterdamie w 1979 w rodzinie Holenderki i Marokańczyka. Zadebiutował w wieku 19 lat zbiorem opowiadań Reigers in Cairo ("Czaple w Kairze", 1999). W jego książce dostrzegli recenzenci dobrze zapowiadający się talent. Ich przewidywania ponownie potwierdziło znalezienie się autora wśród finalistów Cultuurprijs 2000 niderlandzkiej stacji telewizyjnej i radiowej NPS. Fundacja HalteProza uznała książkę Novaira za jedną z najlepszych w 2000 roku.

Rashid Novaire pisze także artykuły i kolumny. Ponadto jest autorem słuchowiska, jednoaktówki oraz scenariusza, napisanego na zlecenie niderlandzkiej Fundacji Filmowej, za który otrzymał nagrodę European Broadcasting Union. Powieść Maisroest w większej części powstała podczas pobytu pisarza w Internationales Künstlerhaus Villa Concordia w niemieckim Bambergu, gdzie przebywał na stypendium ufundowanym przez to miasto.

Po powrocie utrzymywał się między innymi z pracy przewodnika zagranicznych turystów, chcących na rowerze poznać Amsterdam.