Świat Brueghlów raz jeszcze! [LINK]

We wtorek 17 XII o godz. 17:00 w Ośrodku Kultury Niderlandzkiej Uniwersytetu Wrocławskiego przy ul. Uniwersyteckiej 28A odbędzie się spotkanie z Agnieszką Patałą [LINK]. Będzie ono poświęcone jednemu z najważniejszych kulturalnych wydarzeń minionego lata, czyli wystawie „Rodzina Brueghlów. Arcydzieła malarstwa flamandzkiego” przygotowanej przez Galerię Miejską we Wrocławiu.

Ekspozycja ukazując różnorodne zjawiska zachodzące wówczas nie tylko w sztuce, lecz choćby w życiu codziennym tego regionu, stworzyła doskonałą okazję do nowego spojrzenia na tereny Południowych Niderlandów od XVI do początków XVIII wieku. Podziwiając obrazy wystawione w salach Pałacu Królewskiego widz mógł wniknąć w świat widziany oczami Brueghlów -  doskonałych i nierzadko krytycznych obserwatorów otaczającej ich rzeczywistości, a zarazem artystów doskonale obeznanych z najważniejszymi prądami artystycznymi swoich czasów.

W trakcie spotkania w OKN Agnieszka Patała zabierze słuchaczy na szlaki wydeptane przez tę artystyczną familię, od czasu do czasu zatrzymując się przy niektórych ciekawych czy zagadkowych kwestiach akcentowanych przez wrocławską wystawę. Opowie też o tym, jak niezwykle istotne okazało się jej wykształcenie niderlandystyczne podczas przygotowań do wystawienia kolekcji.Serdecznie zapraszamy na to spotkanie wszystkich zainteresowanych. Z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie bez względu na to, czy tę wystawę widział czy też nie.

Ośrodek Kultury Niderlandzkiej
Katedra Filologii Niderlandzkiej im. Erazma z Rotterdamu

Agnieszka Patała

Doktorantka w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego, absolwentka wrocławskiej niderlandystyki. W ramach przygotowywanej rozprawy doktorskiej zajmuje się rolą Norymbergi w kształtowaniu późnogotyckiego malarstwa tablicowego na Śląsku. Obie prace magisterskie, obronione na kierunku historia sztuki i niderlandystyka, dotyczyły szeroko pojętych kontaktów kulturalnych między Śląskiem i Antwerpią w XV oraz XVI wieku, a także badań nad produktami antwerpskich pracowni malarskich z tego okresu w zbiorach śląskich. Ostatnio uczestniczyła w przygotowaniach wystawy „Rodzina Brueghlów. Arcydzieła malarstwa flamandzkiego” organizowanej przez Galerię Miejską we Wrocławiu.Agnieszka Patała (foto © Tomasz Hołod)