AKTUALIA

GASTCOLLEGE

 

GOŚĆ W KATEDRZE - GAST IN DE LEERSTOEL

W dniu 1 czerwca 2017 Gościem KFN będzie dr Bram Lambrecht z Katholieke Universiteit Leuven.

Przeprowadzi on zajęcia na temat:

Dichten over het onzegbare: verdriet en troost in de Nederlandstalige poëzie

Zajęcia odbędą się w czwartek 1 czerwca w OKN w godzinach 11.30-13.00, 13.15-14.45, 15.00-16.30 i są obowiązkowe dla II roku. Zapraszamy również wszystkich zainteresowanych!


Studenci niderlandystyki wrocławskiej w Świecie... Teatru:

27 maja 2017 Zuzanna Mańczyk, Karolina Wolska, Krzysztof Grabowski oraz Piotr Klunder zajęli III miejsce w przeglądzie krótkich form teatralnych Mimesis 2017!

Członkowie Grupy Teatralnej Tulpjes zdobyli tę nagrodę za etiudę przygotowaną po kierownictwem Magdaleny Górnickiej-Jottard.

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!


GASTCOLLEGE

 

GOŚĆ W KATEDRZE - GAST IN DE LEERSTOEL

W dniach 22-24 maja 2017 r. Gościem KFN będzie dr Roland Nagy z Uniwersytetu im. Loránda Eötvösa (ELTE) w Budapeszcie. Serdecznie zapraszamy na dwa zajęcia o charakterze otwartym:

22.05, 15.00-17.30 Hoe verdiep je je (bachelor)onderzoek? (sala 307)
23.05, 16.45-18.15 Enkele taalhistorische aspecten van meertaligheid (sala 307)

Przypominam, że poniedziałkowe zajęcia są obowiązkowe dla studentów uczęszczających na zajęcia "Wybrane zagadnienia" (3 rok) a wtorkowe - dla studentów uczęszczających na zajęcia "Wielojęzyczność" (2 i 3 rok).


GASTCOLLEGE

 

GOŚĆ W KATEDRZE - GAST IN DE LEERSTOEL

W dniach 14-17 maja 2017 r. Gościem KFN będą Olga van Marion i Rick Honings z Universiteit Leiden. Zapraszamy na ich zajęcia we wtorek 16 maja:

11.30-13.00 Rick Honings "Literary celebrity en "literair toerisme" – casus Multatuli" sala 308A

16.45-18.15 Olga van Marion "Rondreizend theater"sala 308A

Zajęcia są obowiązkowe dla studentów specjalizacji "Nederlanders op reis".
Zapraszamy również wszystkich zainteresowanych!GROOT DICTEE
Wrocław 25 april 2017

PATRYK GIELNIAK MISTRZEM POLSKI!

Z wielką radością informujemy, że w tegorocznym dyktandzie NASZ CZŁOWIEK okazał się być lepszym od kontrkandydatów z Poznania i Lublina i został krajowym mistrzem ortografii Niderlandzkiej anno 2017!
Walka była bardzo zacięta, bo od zwycięzców w Lublinie i Poznaniu dzielił go zaledwie punkt.

Niestety Patryk nie dogonił międzynarodowej mistrzyni, która reprezentowała Pragę. Ale mamy nadzieję, że zaopiekują się nią Państwo godnie, jeżeli przyjedzie na nasz majowy kongres!

Wszystkim Państwu, którzy zechcieli dzisiaj przyjść i pisać, jeszcze raz serdecznie dziękujemy i gratulujemy bardzo przyzwoitych wyników.

Patrykowi gratulujemy BARDZO przyzwoitego wyniku.

To co, spotykamy się za rok? :)

Agata Szubert


GASTCOLLEGE

 

GOŚĆ W KATEDRZE - GAST IN DE LEERSTOEL

W dniach  25.04-28.04 Gościem KFN będzie prof. Jan Van Coillie z Katholieke Universiteit Leuven, campus Brussel.

Program wykładów i zajęć profesora w KFN:

ŚRODA, 26 KWIETNIA

9.40 – 10.10, OKN
Van zedenspiegels tot apps. Een geschiedenis van de Nederlandstalige jeugdliteratuur van de middeleeuwen tot nu; wykład otwierający konferencję „Niderlandystyka Interdyscyplinarnie V. Dozwolone do lat 18?” http://nl-interdyscyplinarnie.uni.wroc.pl/prof-dr-jan-van-coillie/ [LINK]

11.00-12.30 KFN, 308b
Workshop poëzie schrijven

CZWARTEK, 27 KWIETNIA, OKN
Coole cowboys, losers en geluksvlinders. Recente kinder- en jeugdboeken in de Nederlanden

Zajęcia te odbędą się w godzinach 11.30-13.00, 13.15-14.45, 15.00-16.30 i są obowiązkowe dla II roku. Zapraszamy również wszystkich zainteresowanych!

W ramach przygotowania się do czwartkowej dyskusji polecamy przeczytać rozdział z książki Jana Van Coillie Leesbeesten en boekenfeesten (2007) dostępny tutaj: [LINK], a także przejrzeć poniższe strony internetowe:

•www.leesplein.nl
•www.pluizer.be
•www.pluizuit.be
•http://www.lees-wijzer.be/
•www.mappalibri.be
•www.edwardvandevendel.com
•www.kjoek.nl
•http://www.tzum.info/


Kuifje's picture

 

GOŚĆ W KATEDRZE – GAST IN DE LEERSTOEL

Op maandag 24 april 2017 om 15.00-16.30 uur in zaal 307 vindt in het kader van de colleges “Land & Volk: België” (2de jaar) het gastcollege plaats van

Ereconsul van België Jan Spilliaert

Onze gast (oud-student slavistiek aan de Katholieke Universiteit Leuven) zal spreken over zijn ervaringen als “Een Belg in Polen”.

Iedereen is van harte welkom!


GASTCOLLEGE

 

GOŚĆ W KATEDRZE - GAST IN DE LEERSTOEL

W dniach  5.04-10.04 Gościem KFN będzie prof. Dirk de Geest z Katholieke Universiteit Leuven.
Profesor jest współautorem książki Literatuur z serii Elementaire deeltjes, opublikowanej w lutym 2017 nakładem Amsterdam University Press: http://nl.elementaire-deeltjes.aup.nl/books/9789462982086-literatuur.html.
W nawiązaniu do tej publikacji profesor de Geest przeprowadzi zajęcia na temat:
Het belang van de literatuur in de 21e eeuw
Zajęcia odbędą się w czwartek 6 kwietnia w OKN w godzinach 11.30-13.00, 13.15-14.45, 15.00-16.30 i są obowiązkowe dla II roku.
Zapraszamy również wszystkich zainteresowanych!

W ramach przygotowania się do dyskusji polecamy przeczytać rozdział z książki Literatuur dostępny tutaj: [LINK].


KNSN

 

Zaproszenie

Koło Naukowe Studentów Niderlandystyki Uniwersytetu Wrocławskiego serdecznie zaprasza studentów i doktorantów polskich szkół wyższych do wzięcia udziału w międzynarodowej konferencji, która odbędzie się w środę 26 kwietnia 2017 roku.

To już piąte spotkanie z cyklu „Niderlandystyka Interdyscyplinarnie”. W tym roku zapraszamy do debaty na temat „Dozwolone do lat 18? O literaturze i innych formach kultury dla dzieci i młodzieży”.

INFORMACJA o KONFERENCJI [LINK]KNSN

 

Drodzy Prelegenci I Wrocławskiego Seminarium Językoznawczego Studentów Niderlandystyki, dziękujemy Wam za niezwykle ciekawe i inspirujące wystąpienia, których mieliśmy okazję wysłuchać podczas grudniowej konferencji. Teraz pragniemy zaprosić Was do opublikowania referatów na łamach naszego czasopisma Niderlandystyka Interdyscyplinarnie. Osoby zainteresowane publikacją prosimy o przesłanie tekstów na adres redakcja.ni@uwr.edu.pl do 30 kwietnia 2017. Wszelkie informacje dotyczące kwestii edytorskich znajdują się w zakładce Zasady.

Redakcja NI


KNSN

 

Niderlandystyka Interdyscyplinarnie to elektroniczne czasopismo naukowe wydawane przez Katedrę Filologii Niderlandzkiej im. Erazma z Rotterdamu przy współpracy z Kołem Naukowym Studentów Niderlandystyki Uniwersytetu Wrocławskiego (KNSN UWr).

http://nl-interdyscyplinarnie.uni.wroc.pl [LINK]KNSN

 

W piątek 16.12.2016 r. w Bibliotece Niderlandystycznej odbędzie się I Wrocławskie Seminarium Językoznawcze Studentów Niderlandystyki.

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych!

[PROGRAM] [PLAKAT]

SEMINARIUM

Agnieszka Nowaczek
 

Studenci i absolwenci niderlandystyki wrocławskiej w Świecie... PRASY

KFN (dr Małgorzata Dowlaszewicz) współpracuje z portalem Polonia.nl., który poszukuje osób gotowych pisać po polsku artykuły dotyczące holenderskiej codzienności, aby przybliżyć kulturę i społeczeństwo Holandii mieszkającym tam Polakom.

Pierwszy artykuł naszej studentki Agnieszki Nowaczek właśnie ukazał się na portalu.

[LINK]

Gratulujemy!


GASTCOLLEGE

 

GOŚĆ W KATEDRZE - GAST IN DE LEERSTOEL

W najbliższy czwartek (08.12.) Gościem KFN będzie Jan Spilliaert, Konsul Honorowy Królestwa Belgii.

Zapraszamy na wykład gościnny poświęcony trudom i blaskom pracy tłumacza

Miejsce: sala 307, godz. 11:30

Na wykład gościnny zapraszamy wszystkich studentów! Iedereen is van harte welkom! 

Ośrodek Kultury Niderlandzkiej Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Koło Naukowe Studentów Niderlandystyki serdecznie zapraszają na premierę spektaklu grupy teatralnej Tulpjes pt. „Książka wszystkich rzeczy”, która odbędzie się w niedzielę 11 grudnia 2016 r. o godz. 17:00 w teatrze ToTu (ul. Hubska 6).

[LINK] [TEASER] [POSTER]

FOTO'S
KNSN


 

Grupa teatralna Tulpjes serdecznie zaprasza na prapremierę spektaklu “Książka wszystkich rzeczy”, która odbędzie się w piątek 2 grudnia 2016 r. o godz. 19:00 w Ośrodku Kultury Niderlandzkiej (Uniwersytecka 28a).

[LINK]

FOTO'S
KNSN 

Odznaczenie Państwowe w KFN

Pani mgr inż Małgorzata Płocieniak, Kierownik Sekretariatu KFN, otrzymała od Prezydenta RP Złoty Medal za Długoletnią Służbę [LINK]

Serdecznie gratulujemy!

FOTO'S


 

Groot Dictee 2016

De Heer Yves Wantens, Vlaams Vertegenwoordiger in Polen reikt de prijs uit aan Ola Siwczyńska, de spellingmeester van KFN [LINK]

Serdecznie gratulujemy!

FOTO'S

GASTCOLLEGE

 

GOŚĆ W KATEDRZE - GAST IN DE LEERSTOEL

W najbliższy wtorek (08.11.) Gościem KFN będzie Yves Wantens, Przedstawiciel Generalny Rządu Flandrii.
Zapraszamy na wykład gościnny poświęcony aktualnej sytuacji w Belgii w kontekście negocjacji związanych z CETA.

Miejsce: OKN, godz. 15:00

Na wykład gościnny zapraszamy wszystkich studentów! Iedereen is van harte welkom! 

26 października 2016 dr Agata Kowalska-Szubert uzyskała stopień naukowy doktora habilitowanego na Uniwersytecie Palackiego w Ołomuńcu (Czechy) [LINK]

Serdecznie gratulujemy! 

Neerlandicidag 2016: Lublin 3 november 2016.

FOTO'S

GASTCOLLEGE

 

GOŚĆ W KATEDRZE – GAST IN DE LEERSTOEL

We wtorek 8 listopada 2016 r. gościem w Katedrze będzie prof. dr hab. Katarzyna Kajdanek z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Wrocławskiego. O godzinie 13.15 w s. 310 poprowadzi zajęcia "Zastosowanie metod jakościowych w badaniach językoznawczych".

Zajęcia są obowiązkowe dla magistrantów dra Jacka Karpińskiego. Szczególnie zapraszamy także studentów z grup seminaryjnych (magisterskich i licencjackich) dr hab. Kowalskiej-Szubert i dr Tryczyńskiej oraz uczestników zajęć "Metody badawcze w pracy niderlandysty".

Inni zainteresowani są oczywiście także van harte welkom! 

Studenci i absolwenci niderlandystyki wrocławskiej w Świecie... NAUKI

Miło nam poinformować, że w I edycji Konkursu im. prof. Mieczysława Zlata na prace naukowe zorganizowanego przez Zarząd Fundacji im. prof. Mieczysława Zlata i Instytut Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego nagrodę główna otrzymała nasza absolwentka dr Agnieszka Patała za pracę doktorską pt. „Rola Norymbergi w kształtowaniu późnogotyckiego malarstwa tablicowego na Śląsku”.

Serdecznie gratulujemy!

FOTO'S

 

Studenci i absolwenci niderlandystyki wrocławskiej w Świecie... NAUKI

Monika Hoppers (II MA) - magistrantka dr. J. Karpińskiego - wzięla udział w międzynarodowej konferencji w Warszawie, gdzie zaprezentowała wyniki swoich badań z przygotowywanej pracy magisterskiej.

Program konferencji [LINK] Monika Hoppers [LINK]

Gratulujemy! 

Warsztaty Teatralne w OKN [LINK]

KNSN

Alicja Oczko
 

Studenci i absolwenci niderlandystyki wrocławskiej w Świecie... LITERATURY

Letterenfonds Vertaalprijs naar Alicja Oczko. [LINK]

Gratulujemy!


wrzesień 2016


 

Prof. zw. dr hab. Stefan Kiedroń oraz doc. B. Rajman wzięli 8 wrześnie 2016 w Bratysławie udział w konferencji 20 jaar Neerlandistiek in Slowakije "Terugblik en vooruitblik"

FOTO'S


KNSN

 

Dnia 1 czerwca 2016 r odbyła się zorganizowana przez KNSN konferencja naukowa Niderlandystyka Interdyscyplinarnie IV IMIGRANT? AZYLANT? UCHODŹCA? EUROPA WOBEC INNEGO [LINK]

ABSTRACTS:
PLAKAT [LINK]
FOTO'S 

Ośrodek Kultury Niderlandzkiej oraz Fundacja "Dzielnica Wzajemnego Szacunku Czterech Wyznań" zapraszają na spotkanie z Josephem Pearce, które odbędzie się w Synagodze pod Białym Bocianem w najbliższy wtorek o godz. 18:00 w ramach Salonu Dzielnicy Wzajemnego Szacunku.

[LINK]

http://www.wroclaw2016.pl/salon-dzielnicy-wzajemnego-szacunku-gosciem-joseph-pearce

FOTO'S

KNSN

 

Joseph Pearce we Wrocławiu!

KNSN i miłośnicy literatury z I i II roku serdecznie zapraszają na spotkanie z pisarzem.

[LINK]


W dniach 19-21 maja na naszym Wydziale odbyła się cykliczna międzynarodowa konferencja

The Child and the Book,

w której wzięło udział 140 uczestników. KFN była jej współorganizatorem, razem z IFP, IFR, IFA i IINiB.

http://www.wfil.uni.wroc.pl/the-child-and-the-book)

PROGRAM KONFERENCJI

ABSTRACTS


GASTCOLLEGE

 

GOŚĆ W KATEDRZE – GAST IN DE LEERSTOEL

W dniach 16-18 maja 2016 gościem KFN będzie prof. Agnes Sneller.

W poniedziałek 16 maja o godz. 16:45 zapraszamy do sali 308A na wykład pt.

De Middeleeuwen als bron van literaire inspiratie.’

Na wykład gościnny serdecznie zapraszamy wszystkich studentów! Iedereen is van harte welkom!


april

GASTCOLLEGE

 

GOŚĆ W KATEDRZE – GAST IN DE LEERSTOEL

Dnia 11 kwietnia 2016 gościem KFN będzie pan Yves Wantens, Przedstawiciel Generalny Rządu Flandrii w Polsce i Państwach Bałtyckich.

W ramach przedmiotu Realioznawstwo (Belgia) opowie o strukturze administracyjnej Belgii, kulturze flamandzkiej oraz ostatnich wydarzeniach w Brukseli. Spotkanie odbędzie się w sali 307 o godz. 11:30.

Na wykład gościnny serdecznie zapraszamy wszystkich studentów! Iedereen is van harte welkom!


bocian
 

Hartelijke Felicitaties voor Mama Ewa en Papa Siegfried met de geboorte van hun dochtertje, de jongste neerlandica in Wroclaw!

Collega's uit KFNGASTCOLLEGE

 

GOŚĆ W KATEDRZE – GAST IN DE LEERSTOEL

W dniach 24.03 -2.04 2016 Gościem KFN jest prof. Jacques Van Keymeulen z Universiteit Gent.

Zapraszamy na wykład gościnny pt.

Nederlanders en Vlamingen: ‘valse’ vrienden?

Miejsce: sala 308b, czas: środa, 30 marca 2016, godz. 15.00 oraz powtórnie 16.45.

Na wykład gościnny serdecznie zapraszamy wszystkich studentów! Iedereen is van harte welkom!


GASTCOLLEGE

 

GOŚĆ W KATEDRZE – GAST IN DE LEERSTOEL

W dniach 14-16 marca 2016 Gościem KFN będzie Truus de Wilde z FU w Berlinie. Przeprowadzi ona następujące zajęcia:

15 marca (wtorek), godz. 13.15-15.45: Taalvariatie in het Nederlands (sala 308b) - zajęcia dla studentów III roku w ramach kursu Wybrane zagadnienia z ortografii, gramatyki i fonetyki niderlandzkiej.

16 marca (środa), godz. 11.30-13.00: Taalvariatie in het Nederlands (sala 308a) - zajęcia dla studentów I roku w ramach kursu Wstęp do językoznawstwa niderlandzkiego.

Na zajęcia gościnne serdecznie zapraszamy wszystkich studentów! Iedereen is van harte welkom!


GASTCOLLEGE

 

GOŚĆ W KATEDRZE – GAST IN DE LEERSTOEL

W dniach 5-13 marca 2016 Gościem KFN będzie Kitty Sterkendries z KU Leuven. Przeprowadzi ona następujące zajęcia:

9 marca (środa), godz. 9.45-11.15, 11.30-13.00 i 13.15-14.45: Het Nederlands in Nederland en in België (sala 308a) - zajęcia dla studentów I roku w ramach kursu Wstęp do językoznawstwa niderlandzkiego.

10 marca (czwartek), godz. 8.00-9.30: Academisch schrijven - praktische oefeningen (sala 308a) - zajęcia dla studentów I roku studiów magisterskich (grupa seminaryjna dra J. Karpińskiego) w ramach seminarium magisterskiego. Na te zajęcia zapraszamy także wszystkich zainteresowanych studentów.

10 marca (czwartek), godz. 9.45-11.15: Populaire cultuur in België (sala 307) - zajęcia dla studentów II roku (studia stacjonarne) w ramach kursu Realioznawstwo (Belgia)

Kitty Sterkendries będzie także gościem na zajęciach Kultura żywego słowa dla tłumaczy ustnych w czwartek 11.30-13.00 i w piątek 14.00-17.00.

Serdecznie zapraszamy! Iedereen is van harte welkom!GASTCOLLEGE

 

GOŚĆ W KATEDRZE – GAST IN DE LEERSTOEL

Prof. Adriaan van der Weel (http://www.hum.leiden.edu/lucas/organisation/members/weelahvander.html)
z Uniwerystetu w Lejdzie przeprowadzi w KFN w dniu 3 grudnia godz. 13.15-14.45 w sali 307 zajęcia gościnne na temat: 'Papier vs scherm: lezen en geletterdheid’.

Dla studentów III roku zajęcia są obowiązkowe.

Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy!


GASTCOLLEGE

 

GOŚĆ W KATEDRZE – GAST IN DE LEERSTOEL

W czwartek 3 grudnia 2015 r. gościem w Katedrze będzie dr hab. Katarzyna Kajdanek z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Wrocławskiego. O godzinie 8.00 w s. 308a poprowadzi zajęcia "Zastosowanie metod badań społecznych w badaniach językoznawczych".

Zajęcia są obowiązkowe dla magistrantów dra Jacka Karpińskiego. Szczególnie zapraszamy także studentów z grup seminaryjnych (magisterskich i licencjackich) dr Kowalskiej-Szubert i dr Czerwonki oraz uczestników zajęć "Metody badawcze w pracy niderlandysty".
Inni zainteresowani są oczywiście także van harte welkom!

Serdecznie zapraszamy! 

Na stronie Citybooks ukazały się tłumaczenia opowiadań naszych (byłych) studentów.

Rebekka de Wit - "Zoals Venetië nu" (tłum. Daria Buszkiewicz, Aleksandra Jankiewicz, Agnieszka Kucfir)
http://www.citybooks.eu/nl/steden/citybooks/p/detail/zoals-venetie-nu

Saskia de Coster - "Wildebeest" (tłum. Agnieszka Idzik, Michał Witczak)
http://www.citybooks.eu/nl/steden/citybooks/p/detail/wildebeest

Tłumaczenie opowiadań powstało w ramach zajęć "Tłumaczenia pisemne NL-PL", prowadzonych w Katedrze Filologii Niderlandzkiej na Uniwersytecie Wrocławskim. Nad tekstem pracowali wspólnie studenci ostatniego roku studiów magisterskich filologii niderlandzkiej. Pomysłodawczynią i koordynatorką projektu była dr Małgorzata Dowlaszewicz, która służyła również wsparciem językowym. Nagranie przetłumaczonego tekstu było możliwe dzięki uprzejmości dra Jacka Karpińskiego i zostało wykonane w profesjonalnych kabinach tłumaczeniowych w Katedrze Filologii Niderlandzkiej


GASTCOLLEGE

 

GOŚĆ W KATEDRZE – GAST IN DE LEERSTOEL

W dniach 2-5 listopada 2015 KFN będzie gościć prof. Marijke Meijer Drees z Rijksuniversiteit Groningen
(http://www.marijkemeijerdrees.nl/map2/Site/Welcome.html; http://www.rug.nl/staff/m.e.meijer.drees/).

Prof. M. Meijer Drees przeprowadzi następujące zajęcia:

*dla studentów III roku i wszystkich zainteresowanych:
wtorek, 3 listopada, godz. 16.45-18.15, sala 307:

Het pamflet als vroegmodern nieuws- en discussiemedium.

*dla studentów zajęć specjalizacyjnych Pools-Nederlandse betrekkingen i wszystkich zainteresowanych:
środa, 4 listopada, godz. 16.45-18.15, sala 308a:

Beeldvorming Nederland-buitenland in de vroegmoderne tijd.
*dla studentów II roku :
czwartek, 5 listopada, godz. 9.45-11.15 (wykład) i 11.30-13.00 (ćwiczenia), sala 307:
De Nederlandse 'Gouden Eeuw': tijdvak, mythe en instrument.

Serdecznie zapraszamy!


październik

 

22 października Katedra obchodziła w gronie rodzinnym swoje 25 urodziny. Przy okazji trzech jej pracowników (w wieku 25+) zjadło też swój urodzinowy tort.

FOTO'S


KNSN

 

28 maja 2015: NIDERLANDYSTYKA INTERDYSCYPLINARNIE III

Małe języki, małe kultury, małe literatury.

http://kfn.uni.wroc.pl/konferencja/

OGŁOSZENIE na stronie Uniwersytetu Wrocławskiego [LINK]

PROGRAM [LINK]

PLAKAT [LINK]

FOTO'S

 

Drodzy Studenci! Drodzy Wykładowcy!

Już w najbliższą sobotę, 16 maja o godz. 11:00, odbędzie się w Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ul. Reja 1/3 wyjątkowe spotkanie z literaturą niderlandzką dla dzieci.

Dla najmłodszych czytelników przygotowaliśmy nasze autorskie adaptacje przygód lwa, słonia, wiewiórki i kilku innych zwierzątek z opowiadań Toona Tellegena. Pokażemy też, jak Nijntje Konijntje obchodzi urodziny, tańczy i śpiewa. Będziemy się dobrze bawić, zwłaszcza że zaprezentujemy kilka typowo niderlandzkich gier i zabaw.

Przyjdźcie koniecznie, zabierzecie młodsze siostry i braci, chrześniaków i chrześnice. Rodzice, dziadkowie lub znajomi równie mile widziani! :)

Serdecznie zapraszamy!

Organizatorzy: Ośrodek Kultury Niderlandzkiej, Zakład Współczesnej Literatury Niderlandzkiej i Afrikaans oraz WSPANIAŁA ekipa Studentów z I, II i III roku BA.

[LINK]

r
april 2015

 

Zakład Współczesnej Literatury Niderlandzkiej i Afrikaans serdecznie zaprasza Koleżanki, Kolegów oraz Studentki i Studentów KFN na międzynarodową konferencję LITERARY MARGINS AND DIGITAL MEDIA, która odbędzie się w dniach 15-17 kwietnia 2015 w sali konferencyjnej Ossolineum.

W konferencji wezmą udział badacze z Europy (w tym z Belgii i Holandii), USA, RPA, Kanady i Tajwanu. W programie przewidziane są nie tylko interesujące wykłady dotyczące najnowszych przemian w kulturze, lecz również spotkanie z pisarzami i poetycki performans nowomedialny.

Przedsmak w podcastach:

wywiad z Joyce'em (link: http://techsty.art.pl/podcast/Techsty-podcast-Michael-Joyce-Literary-Margins-Digital-Media.mp3) oraz z Husárovą i Panákiem (link: http://techsty.art.pl/podcast/podcast_literary_margins_new_media-01.mp3)

To jest wydarzenie roku na UWr. (: a w każdym razie wydarzenie kwietnia :), w którym po prostu nie można nie uczestniczyć, zwłaszcza, że wśród organizatorów KFN w przewadze.
Serdecznie zapraszamy!

Barbara Kalla, Bożena Czarnecka & Siegfried Huigen

ZAPROSZENIE [LINK] PROGRAM [LINK] PLAKAT [LINK]


GASTCOLLEGE

 

GOŚĆ W KATEDRZE – GAST IN DE LEERSTOEL

W dniach 8-11 kwietnia 2015 KFN będzie gościć prof. Matthieu Sergiera z Université Saint-Louis – Bruxelles (http://www.usaintlouis.be/sl/1718.html). Prof. Sergier przeprowadzi następujące zajęcia:

*dla studentów I roku (obowiązkowe) i wszystkich zainteresowanych:
środa, 8 kwietnia, godz. 15.00, sala 307:
Noordwaarts! Mens en dier in Peter Verhelsts Zoo van het denken (2011)

*dla studentów III roku (obowiązkowe):
czwartek, 9 kwietnia, godz. 11.30-13.00 (gr. b); 13.15-14.45 (gr.a), sala 308b
Hedendaagse realiteiten: Belgische complexiteiten. Asymmetrisch

*dla studentów II roku (obowiązkowe) i wszystkich zainteresowanych:
piątek, 10 kwietnia, godz. 9.45-11.15, sala 307:
Project CODL. Minoes. Minouche. Miaou! Annie M.G. Schmidts Minoes in het Frans

Serdecznie zapraszamy!
 

Studenci i absolwenci niderlandystyki wrocławskiej w Świecie... Nauki:

Informowaliśmy już, iż nasza absolwentka, Agnieszka Szumigalska (w czasie studiów Pawlak), po obronie pracy doktorskiej uzyskała tytul Doctor Europaeus.

Obecnie w prestiżowym wydawnictwie Brill ukazała się jej praca Annotated Legal Documents on Islam in Europe: the Netherlands.

[http://www.brill.com/products/book/annotated-legal-documents-islam-europe-netherlands]

GRATULUJEMY!!!


 

W Wydawnictwie Uniwersytetu Wrocławskiego ukazała się monografia pióra dr Agaty Kowalskiej-Szubert pt.

Polder lakmus en kordzik. Nederlandse lexicale ontleningen in het hedendaagse Pools.

Zachęcamy do lektury!


GASTCOLLEGE

 

GOŚĆ W KATEDRZE – GAST IN DE LEERSTOEL

W dniach 18-21 marca 2015 Gościem KFN będzie Kristin Tytgat z Vrije Universiteit Brussel. Przeprowadzi ona następujące zajęcia:

19 marca (czwartek), godz. 9.45-11.15: Inleiding tot het consecutief tolken (sala 308a) - zajęcia obowiązkowe dla studentów I roku (studia magisterskie) w ramach kursu Technika notacji / Wystąpienia publiczne.

19 marca (czwartek), godz. 11.30-13.00: Inleiding tot het simultaan tolken (sala 308a) - zajęcia obowiązkowe dla studentów II roku (studia magisterskie) w ramach kursu Tłumaczenia symultaniczne.

20 marca (piątek), godz. 11.30-13.00: Hoe Vlaams mag uw Nederlands zijn? (sala 307) - na te zajęcia zapraszamy wszystkich zainteresowanych studentów. Główny nacisk będzie położony na problemy tłumaczeniowe.


GASTCOLLEGE

 

GOŚĆ W KATEDRZE – GAST IN DE LEERSTOEL

W dniach 3-8 marca 2015 roku mieliśmy przyjemność gościć prof. dr. Jopa van der Horsta z Lowanium. Profesor był bardzo dzielny - mimo silnego przeziębienia mówił do nas aż trzykrotnie!

W środę opowiadał o przyimkach (małe to, chwilami niesympatyczne, a pomaga uporządkować rzeczywistość) i o zdaniu (a o zdaniu Profesor ma własne zdanie, o czym mogliśmy się byli przekonać!).

W czwartek natomiast przybliżył nam cykl życiowy słów. Puchacza-terrorysty (czyli terreuroehoe) chyba długo nie zapomnimy, chociaż do języka
niderlandzkiego rzeczony oehoe wkradł się zapewne tylko na kawałek sezonu, a potem zniknie...

W sobotę przedstawiciele KNSN towarzyszyli Gościowi w przechadzce po Wrocławiu.

Profesor Van der Horst to jeden z takich gości Katedry, których się wita z uśmiechem, do których się uśmiechamy cały czas w trakcie ich wizyty u nas i z którymi przed ich wyjazdem już wstępnie ustalamy, kiedy odwiedzą nas znowu. Na razie zatem ustaliliśmy, że na pewno do nas wróci!